Halloween/Święto Zmarłych-powód do radości czy do smutku?

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Email -- 0 Flares ×

dsc_0181 Niewątpliwie wczorajszy dzień należał do wyjątkowych. Dla niektórych to dzień zadumy dla niektórych dzień głębokiego smutku. Patrząc na smutne twarze na cmentarzach naszły mnie głębokie refleksje.Trafił mi w ręce również   kościoła, miejscowości o której nie wspomnę aby nie zrobić anty-reklamy, na temat halloween który jednym słowem bardzo mnie zbulwersował.Mianowicie, kościół zamieścił informacje na temat tego, jak traktować dzieci obchodzące Halloween, które nieświadome niczego zapukają do drzwi krzycząc „cukierek albo psikus” Według okazja aby  kleru, jest to wspaniała okazja aby takie dzieci nawrócić.Abyśmy, jako katolicy spełnili swój obowiązek i uświadomili dzieci,że grzeszą obchodząc ten dzień.Powinniśmy wytłumaczyć dzieciom,czym jest śmierć i dlaczego tego dnia powinniśmy zachować smutek. I koniecznie takich maluchów trzeba powiadomić o żarliwej modlitwie którą wykonanym za grzeszne dzieci.

Wyobraźcie sobie przerażone dzieci które, zamiast oczekiwanego cukierka, otrzymają taką przemowę?Sądzę,że niejedno dziecko obudziłoby się z płaczem po spotkaniu z takim katolikiem.

Nie krytykuje niczyjej wiary ani sposobu jej wykonywania. Denerwuje mnie to,że nawet dzieciom próbuję się odebrać te kilka chwil radości które nikomu przecież nie zaszkodzą.I które również są okazją do rozmowy o życiu i śmierci.

Szanuję tradycje, sama odwiedzę groby i zapalę znicz. Ale dlaczego nie mamy się świętować i radować się  za dusze zmarłych? Skoro,jak głosi kościół, ten drugi świat, który spotkamy po śmierci jest lepszy i jest naszą nagrodą za życie na ziemi?

My w tym roku pierwszy raz organizowaliśmy Party Halloween. I było wspaniale, była radość ale była też refleksja. Po skończonej zabawie, usiadłam z Zosią i wytłumaczyłam o co chodzi w tym święcie.Gdzie odeszła babcia i dlaczego. I wiecie co,ze zrozumieniem pokiwało moje dziecko głową i mocno mnie przytuliło. Halloween będziemy obchodzić co roku,podobnie jak Święto Zmarłych. Ale nigdy nie będzie to dniem wielkiego smutku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *